Dil Seç :
English Deutsch Türkçe

Emlak Arama
Emlak Sitesi Yapımı
İlan No
Şehir
Semt
Durum
Türü
M.Kare
Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı  
Fiyat
Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı  
Emlak Sitesi Yapımı
 
Emlak Sitesi Yapımı
En Uygun Kiralıklar
Banka Kredileri
Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı Emlak Sitesi Yapımı
Özel İlanlar
 • Muğla
  ULA çıtlık

  200 TL

 • Muğla
  ULA çıtlık

  230,000 TL

 • İstanbul
  Kadıköy

  950,000 TL

 • Muğla
  SARIGERME

  TL

 • Muğla
  YERKESİK kuyucak köyü

  20,000 TL

 • Muğla
  YERKESİK

  185,000 TL

 • İzmir
  ÇANDARLI

  35,000 TL

Emlak Sitesi Yapımı ULA
Emlak Sitesi Yapımı

ULA

Ula şehrinin ne zaman kurulduğuna dair kesin bilgi olmamakla beraber, M.Ö. 6. yy. kurulduğu tahmin edilmektedir. Ula’nın yer aldığı bölge, Fethiye ve Kınık dışında antikçağlarda Karia adıyla bilinmektedir. Atina’daki kazılarda çıkarılan kitabelerde M.Ö. 1440 tarihinde İyonlularla anlaşma yapan Karialılara ait şehirler arasında “Ola” adı geçmektedir. Evliya Çelebi ise eserinde, Menteşe Beylerinden Ulama Bey tarafından fethedildiği için Ola adının “Ula” olarak değiştirildiğini kaydetmektedir. XVII. Yüzyılda Ula’nın dört bir yanının bağlık, bahçelik olduğu, yetiştirilen üzümlerin Mısır’a gönderildiği Evliya Çelebi tarafından kaydedilmiştir. Ula 1954 yılında ilçe olmuştur.


Ula, Muğla’nın güneyinde 28, 25°-28, 75° kuzey paralelleri ve 37°-37, 15° doğu meridyenleri arasındadır. Doğusunda Köyceğiz batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Muğla, güneyinde Marmaris vardır. Yüzölçümü 407km²dir. Ula merkez deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Muğla-Ula mesafesi 15 km, Muğla-Marmaris karayolu üzerinden gidildiğinde, Ula anayoldan 3 km içeride kalır.


Ula ilçesi il merkezine en yakın ilçe olup 14 km mesafededir. İlçenin dört tarafı da dağlarla çevrilidir. Ula kuzeyden ve batısından Muğla, doğudan Köyceğiz, güneyden Marmaris ilçesi ile komşudur. Yüzölçümü 407 km2 ve denizden yüksekliği 605 metredir. Arazi engebeli olup %65’i ormanlarla kaplıdır. İlçede Akdeniz iklimi etkilidir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçede her türlü tarım ürünleri yetişir. Tütün, zeytin, üzüm yaygın ürünlerdir.


İlçe merkezinin nüfusu 5.257, köylerinin nüfusu 16.687 olmak üzere toplam nüfus 21.944’tür. İlçede merkez, Gökova ve Akyaka olmak üzere toplam 3 belediye ve 24 köy bulunmaktadır.


İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekilen arazisi 3.783 hektar olup, hububat, tütün, susam vb. ekilmektedir. İlçede büyük baş hayvanlar, kümes hayvanları ve arıcılık da önemli gelir kaynaklarıdır. İlçede armut, elma, kiraz gibi meyve ve bahçe sebzeleri de yetiştirilir. İlçede yaklaşık 70.000 adet arı kovanında 1.589 ton bal üretimi gerçekleştirilmiştir.


İlçede Merkez, Gökova ve Karabörtlen’de tarım Kredi Kooperatifleri, Akçapınar ve Akyaka’da Su Ürünleri Kooperatifleri ve diğer köylerde 15 kalkınma kooperatifi mevcuttur. Ayrıca 2 adet zeytin yağı fabrikası, 3 adet süt mandırası, 2 adet un değirmeni, 13 adet fırın, 2 mermer fabrikası, teneke ambalaj fabrikası ve soğuk hava deposu gibi tesisler faaliyetini sürdürmektedir.


İlçenin Akyaka Beldesi sahilde bulunduğundan, yaz kış yerli ve yabancı turistlerin uğradığı turistik yerdir. Yaz aylarında nüfusu iki katına kadar çıkar. Yat ve motorlarla, yaz aylarında turlar düzenlenmektedir. Çadır kurulmaya müsait piknik yerleri mevcuttur.


Ula’dan Gökova’ya Sakar Mevkii’nden inerken, ovanın ve denizin görünüşü muhteşemdir. “Azmak” ın denize süzülüşü görülmeye değerdir. SİT alanında korunmakta olan azmak, çeşitli balıklar, küçük canlılar, kaplumbağalar, yabani kuşlar ve ördekleri barındırmaktadır.azmak kıyısındaki balık lokantalarında her zaman taze günlük balık ve çeşitli deniz ürünleri bulunmaktadır.


Kumu dünyaca ünlü Sedir adası ilçe sınırları içinde olup, antik tiyatro kalıntıları, tarihi ve doğal güzelliği ile görülmeye değerdir. Koruma altına alınmış olan özel kumuyla kaplı koyu, yaz aylarında dolup taşmaktadır. Adadaki kumun yıllar önce Cleopatra tarafından Mısır’dan getirildiği rivayet olunmaktadır.


İlçede okuma yazma oranı oldukça yüksektir (%98). 1994 yılında, Muğla Üniversitesi’ne bağlı Ali Koçman Meslek Yüksek Okulu açılmış olup Arıcılık, Mantarcılık, İklimlendirme, Bilgisayarlı Muhasebe, Elektrik ve Vergi Uygulamaları alanlarında öğretim yapılmaktadır. 487 öğrencisi olan okulun açılmasıyla ilçede hareketlilik gözlenmektedir. Ayrıca 2 Lise, 13 İlköğretim Okulunda toplam 2.388 öğrenci öğrenimine devam etmektedir.


Sağlık hizmetleri ilçe genelindeki 6 Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi tarafından yürütülmektedir. İlçede 9 adet eczane mevcuttur. İlçede mevcut Emniyet Amirliği 30 personeli ile, İlçe Jandarma Komutanlığı ise 36 personeli ile güvenlik hizmetlerini sağlamaktadır.


Akyaka


Muğla-Marmaris karayoluyla Sakartepe’den Gökova’ya inerken, birdenbire karşınıza çıkıveren Gökova Körfezi, panaromik görüntüsüyle izleyenleri büyüler. Akyaka’ya ayrılan yol takip edilirse, gerçek bir yeryüzü cennetine, yemyeşil bir huzur sığınağına ulaşılır.


Gökova Körfezi kıyısındaki Akyaka Beldesi, sırtını dimdik yükselen Sakartepe’ye dayandığı için sıcacık bir tatil beldesidir. Sakin, huzurlu bir yer olan Akyaka, bünyesinde gizlediği sayısız sürprizleriyle tatilcilerin gözdesidir.


Akyaka’da su sporları, sörf, kano vb. yapılabilir. Dağ bisikleti sporu yapmak isteyenler, tecrübeli hocalardan ve ekipmanlarından yararlanabilirler. Kano ile (sea-kayak) kısa veya uzun mesafeli, rehber eşliğinde turlar yapılmaktadır. Kısa mesafede Azmak-lara, uzun mesafede ise Sedir Adasına gidiş geliş yapılmaktadır. Ören’e giden yol üzerinde, Akyaka’ya 3 km uzaklıkta Çınar Plajı bulunmaktadır. Hafta içinde daha sakin olan bu plaj, hafta sonunda civardan gelen piknikçilerle kalabalıklaşır. Bu yol talip edilirse Akbük Koyu’na, oradan da Milas-Ören Keramos’a ulaşılır.


Sedir Adası


Ula İlçesi sınırları içerisinde, Gökova Körfezinde yer alan Sedir Adası (Kedrai), arkeolojik doğal yapısı ile yöremizin kültür turizminin en yoğun yaşandığı yerlerden biridir. Sedir Adasına Gökova-Akyaka Beldesinden yada Çamlıköy’den teknelerle ulaşılır. Marmaris-Muğla karayolunun 12. km’sinden sola ayrılan yoldan 6 km sonra Sedir Ada’sına teknelerin kalktığı Çamlı İskele’sine ulaşılır. Buradan teknelerle Sedir Adası’nın dünyada eşi bulunmayan kumlarıyla ünlü plajına ulaşılır. Adada, Cedrae antik kentinin kalıntıları bulunmaktadır.


Çok sayıda kulesi ile sur duvarları, Apollon Tapınağı ve onun yerinde sonradan yapılan kilisesi, iyi korunmuş tiyatrosu, izleri görülebilen agorası ile arkeolojik değerler sunan Sedir Adasında, antik liman kalıntıları da görülebilmektedir.


Sedir Adasında, ender sayılabilecek kumların oluşumu dikkat çekicidir. Deniz suyuna karışan karbonatça zengin tatlı sulardaki karbonat, ince bir kum tanesi etrafında halkalar halinde birikerek oolit ve pizolit ve kumları oluşturmaktadır. Kalsiyum karbonat, dalga hareketleriyle, ufak kırıntılar üzerinde birikmekte ve dalga hareketleriyle yuvarlanan taneler giderek çevrelerine daha fazla karbonat almaktadır. Bu oluşum, Anadolu iklim kuşağında ve denizlerinde rastlanmayan bir oluşumdur ve dünyada başka örneği yoktur. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın, güzelliğini bu kumlara borçlu olduğu söylenir. Bu nedenle adaya Kleopatra Adası da denir.


Ula Kanyonu


İlçeye çok yakın mesafede olup çevre yolu ile ulaşılabilen “Ula Kanyonu” yüksek bir noktadan izlenebilir. Kanyona girmek için kılavuz şarttır. Başlangıç noktası olarak, Ula’nın 5 km uzağındaki Kızılağaç Köyü’ndeki kanyon girişi alınmalıdır. Kanyonda yer yer heyelan etkisiyle taş düşme riski bulunmaktadır.ancak, bahar aylarında tüm haşmetiyle akan şelaleler, kılavuz yardımıyla güvenli noktalardan fotoğraflanabilir. Yaz aylarında su azaldığı için kanyonun cazibesi azalmaktadır


Ula’nın Camileri


Hüsamettin Efendi Camii


Cami, Ula’nın Ayazkıyı Mahallesindedir. Kitabesinden, Hüsamettin Efendi tarafından 1622 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Camii 1892, 1899, 1947, 1950 ve 1962 yıllarında onarım görmüştür. Minaresi 61 basamaklıdır.


Yeni Camii (Koçarlı Camii)


Mehmet bin Mustafa tarafından 1376 yılında yaptırılan bu camii, Ula’nın Demirtaş Mahallesindedir. Halk arasında Koçarlı Camii olarak bilinmektedir.


Ağalar Camii


Ula’nın Alparslan Mahallesinde bulunmaktadır. 1549 yılında, Ula eşrafından Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan bu caminin minaresi ise 1897 yılında, 68 basamaklı olarak yine Ula Ağalarından Hamza Bey tarafından yaptırılmıştır. Minaresi ve çatısı 1926 yılında meydana gelen deprem ile yıkılmıştır. Cami, esaslı bir onarım görmüş olup, bugün yeniden yapılan minaresi 34 basamaklıdır.


Görülebilecek Yerler


Yedi Delik


İlçenin doğusunda, Alicin dağının yükseldiği yerde Halk arasında yedi delik adıyla bilinen bir mağara vardır. Karyalılar\'a ait olduğu bilinen bu mağaralarda 14 tane mezar bulunmaktadır. Eski inanışa göre ölüm kabul edilmeyip, ölümden sonra ruhun dirildiğine inanıldığı için ölülerin dirildiklerinde insanların saldırmaması için yüksek kayalara açtıkları mezarlara ölülerini bırakırlardı. Bu yedi delik o günkü mağaraların tahrip olmuş halidir.


Kyllandos (Okkataş)


Karia’daki ilkçağ kentlerinden biri olan Kyllandos’un kalıntıları, Ula ilçe merkezinin batısında, Okkataş denilen tepe üzerindedir. Muğla-Marmaris karayolu üzerinden Ula Kavşağına 300 m. kala sağdaki ham yolu takip ederseniz, Okkataş mevkiine ulaşırsınız. Okkataş’a, kuzeydoğudan yaklaşırken, yamaçta Karia tipi kaya mezarları görülür. Bunların sağından tepeye çıkılabilir. Akropolis durumundaki tepe üstü düzlüğünde, bir tapınağın temel kalıntıları, birkaç sarnıç, özellikle tepenin dik yamaçlı olmayan yanlarında güçlü tutulmuş surların kalıntıları vardır.


Sedir Adası


Sedir adası olarak bilinen Kadrai, Gökova körfezinde olup, tiyatro kalıntıları, tapınağı ve kilisesi vardır. Sedir adası önemli bir antik yerleşim yeri olup, Helenistik ve Roma devrine ait yapıtlar vardır. Kleopatra ve Sezar\'ın bu adada büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Sedir adasında bulunan çok farklı bir kum sahili doldurur. Bu kumun özelliği, sodalı suda çoğalması, ateşe tutulduğu zaman yanması ve büyüteç altında incelendiğinde hareket etmesidir. Kleopatranın bu kumu Kızıldeniz\'den birçok yük gemisiyle getirdiği söylentiler arasındadır.


Bu ada da yaz aylarında kumun özelliği ve tabi plaj nedeniyle halkın ve turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.


Ula Türk Evi


Ula ilçe merkezinde bulunan ve eski yapı mimari özelliği olan bu Türk evi sit alanındadır. Bu evde temsili yörük çadırları bulunmakta, bölgesel yemeklerle turizme hizmet verilmektedir.


Gölet


Ula ilçe merkezine 2 km. uzaklıkta bulunan Suni Gölet, Ula Ovasının su ihtiyacının büyük ölçüde karşılamaktadır. Ayrıca gölet kenarında güzel bir lokanta bulunmaktadır. Burada her türlü mahalli yemeklerin yanı sıra deniz ürünleri de yenilebilir. Ayrıca gölette amatör olarak balık avcılığı da yapılabilir.


Kapuz


Ula\'nın kuzeyinde bulunan ve halk arasında kırk urganlık denilen bu yer şelale görünümündedir. Kış aylarınca suların 200-300 metreden ince bir vadiden çağlayan şeklinde aşağıya düşmesi, büyük bir zevk vermektedir. Dağ sporu yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.


Hüsamettin Efendi Türbesi


Müslümanlığın sevilmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında önemli bir misyonu üstlenen din ulularından biri de Hüsamettin Efendidir. Muğla\'da türbesi olan Şahidi efendinin oğlu\'dur. Uzun zaman dini merkez olma özelliği taşıyan Ula\'da Hüsamettin Efendinin büyük tesiri olmuştur. Türbesinin karşısında kendi adıyla anılan bir cami bulunmaktadır. Yine türbesinin hemen yanında halk arasında kara selvi denilen çapı en az 3 metre olan kimlerin tarafından dikildiği bilinmeyen 2 tane tarihi ağaç vardır.


Ula ilçesi, turizm bölgelerinin tam ortasında olması özelliği taşımaktadır. İlçenin havası çok temiz, ve serin olması, her türlü sebzenin günlük ve taze olarak bulunması, yayla görüntüsü vermesi ayrı bir özelliğidir.


Ayrıca ilçenin sessiz ve sakin oluşu dinlenmek ve istirahat etmek isteyenler için ideal bir ortamdır.

Emlak Sitesi Yapımı MARMARİS
Emlak Sitesi Yapımı

Marmaris eski tarih medeniyetlerinde Anadolu-Rodos ve Mısır ticaret yolu üzerinde bulunan önemli bir ticaret merkezi idi. Geçmişi M.Ö. üç binde yapıldığı tahmin edilen surlarında eskiden beri medeniyetler için ne kadar önemli bir yer olduğunun göstergesidir.Marmaris İlçesinin içinde barındırdırdığı tarihi zenginlikleri ilçenin dogal ve kültürel güzellikleriyle birleşmesi ile ortaya çıkan mistik hava bölgeyi ziyaret eden turistlere unutamıyacakları anlar yaşatmaktadır.


GEZİLECEK ÖNEMLİ YERLER:

\"Aphrodisias\"Marmaris Kalesi: İonyalılar tarafından inşaa edilen Marmaris Kalesi , Osmanlılar tarafında bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur. Yat Limanı arkasında yüksek bir noktada yer alan kalenin içerisinde bulunan Arkeoloji Müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait silahlar,süs eşyaları vb.. görebilirsiniz.Müzeyi ziyaret etmek isterseniz hafta içi hergün 17:30\'a kadar açık.Ayrıca Kaunos, Knıdos,Datça ve Didim\'i görmenizi tavsiye ederiz.

Doğal Güzellikleri: Koy üzerine inşa edilmiş, çamlarla kaplı, denize en yakın dinleme merkezidir.Bir çok su sporunu(scuba diving,sörf) yapabileceğiniz Marmaris doğal koyları ile de yatçılıarın vazgeçemedikleri bır uğrak yeridir. Eğer tatilinizi bir yat ile Ege sahillerini gezerek geçirmek istiyorsanız Marmaris sizin için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Emlak Sitesi Yapımı DALAMAN
Emlak Sitesi Yapımı

Dalaman Tarihçesi

        Bu bölgenin tarihi süreç içindeki sakinleri Lukkalar, Lekler, Solymoslular, Kavalılar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Araplar, Bizans,Menteşoğulları ve sonralar Osmanlılar olmuştur. Anadolunun büyük uygarlıklarından Likyalılar 1600 sene bu topraklarda yaşadılar. Bölge halkının adıyla Likya, Anadoluda İran egemenliği döneminde Kariosun adıyla Karia adlandırılmıştır. Osmanlı zamanında ise bölge daha çok Hıdıvi Abbas Pşa ile anılmaktadır. Kapıdağı semti -Likya kaya mezarları , Hippokome(At Şehri), Oktapolis (Sekiz Şehir) eski şehir kalıntıları, Delikli kavak semtindeki Antik kent sur kalıntıları, Ardıçlı tepedeki Selcuklu surları, Hisar semtindeki eski Bizans dönemine ait “şaraphane”, Şerefler(Kalynda) köyündeki Karya dönemine ait kaya mezarları ve surlar, Gürköy semtinde Manastır tepesi, Demirci çarşısı, Gökdağ kaya mezarları, Kavaklı dede türbesi, Ak Türbe, Ak Köprü, Cleopatra hamamı bölgenin tarihi yerlerindendir.

İlçenin tarihiyle ilgili herhangi bir bilgi yeterli arkeoloji kazısı ve yüzey araştırması yapılmadığından dolayı bulunmamaktadır.
Ancak Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan ilçe tarihinin çok eskilere dayandığı sanılmaktadır. Daha önce Köyceğiz İlçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman, 1983’te ilçe konumuna getirilmiştir.
Euhippe antik kentinin Karia bölgesinin kuzeyinde, Dalaman’ın yanı başında Alacatlı Köyü’nün (Alaca-atlı) bulunduğu yerde olduğu sanılmaktadır.
Ayrıca ilçede tren yolu olmamasına rağmen, tren istasyonu bulunmaktadır.

Firma Yetkilisi
SATILMIŞ ÇABUK
SATILMIŞ ÇABUK
GSM : 0532 632 26 48 - 0543 716 26 48
satilmisemlak@hotmail.com
İlan Portföyü (7)

Kredi Hesaplama
MUGLA
MUGLA

TRT Haber Haberler

Güncel Haberler  |  Haber Manşetleri

altın hakkında